Minnesota Boys High School Hockey
2013 Section Tournaments
           
Section RD TEAM TEAM PS SCORE
1AA 1 (9) Dodge County (8) Winona 2 2-4
1AA Q (8) Winona (1) Lakeville North 2 0-2
1AA Q (7) Rochester Century (2) Rochester Mayo 2 1-5
1AA Q (6) Owatonna (3) Lakeville South 2 0-7
1AA Q (5) Rochester J.M. (4) Farmington 2 2-5
1AA S (4) Farmington (1) Lakeville North 2 2-5
1AA S (3) Lakeville South (2) Rochester Mayo 1 3-2
1AA F (3) Lakeville South (1) Lakeville North 2 3-6
2AA Q (8) Shakopee (1) Edina 2 1-7
2AA Q (7) Chanhassen (2) Prior Lake 2 1-6
2AA Q (6) Bloom Kennedy (3) Burnsville 2 0-3
2AA Q (5) Holy Angels (4) Bloom Jefferson 2 4-7
2AA S (4) Bloom Jefferson (1) Edina 2 4-5
2AA S (3) Burnsville (2) Prior Lake 1 2-1
2AA F (3) Burnsville (1) Edina 2 2-3
3AA 1 (9) Woodbury (8) Park (C.G.) 1 2-6
3AA Q (8) Park (C.G.) (1) Eagan 2 0-5
3AA Q (7) Apple Valley (2) Cretin-Derham Hall 2 4-2
3AA Q (6) Rosemount (3) Eastview 2 0-4
3AA Q (5) Hastings (4) East Ridge 1 2-3
3AA S (4) East Ridge (1) Eagan 2 2-5
3AA S (7) Apple Valley (3) Eastview 2 0-4
3AA F (3) Eastview (1) Eagan 2 4-1
4AA Q (8) St Paul Como Park (1) Hill-Murray 2 1-12
4AA Q (7) N St Paul (2) White Bear Lake 2 3-5
4AA Q (6) Rosevillle (3) Tartan 2 6-5
4AA Q (5) Mounds View (4) Stillwater 1 2-3
4AA S (4) Stillwater (1) Hill-Murray 2 2-6
4AA S (6) Rosevillle (2) White Bear Lake 2 2-3
4AA F (2) White Bear Lake (1) Hill-Murray 2 0-1
5AA Q (8) Osseo (1) Blaine 2 0-4
5AA Q (7) Coon Rapids (2) Centennial 2 1-4
5AA Q (6) Irondale (3) Maple Grove 2 0-6
5AA Q (5) Anoka (4) Champlin Park 2 1-2
5AA S (4) Champlin Park (1) Blaine 2 5-4
5AA S (3) Maple Grove (2) Centennial 2 1-4
5AA F (4) Champlin Park (2) Centennial 2 2-4
6AA 1 (9) Robb Cooper (8) Robb Armstrong 2 2-9
6AA Q (8) Robb Armstrong (1) Benilde-St Margarets 2 0-9
6AA Q (7) Minneapolis (2) Minnetonka 2 0-8
6AA Q (6) Hopkins (3) Wayzata 2 2-8
6AA Q (5) Holy Family Catholic (4) Eden Prairie 2 1-7
6AA S (4) Eden Prairie (1) Benilde-St Margarets 2 3-5
6AA S (3) Wayzata (2) Minnetonka 2 5-1
6AA F (3) Wayzata (1) Benilde-St Margarets 2 5-2
7AA 1 (9) Cambridge (8) St Michael-Albertville 2 2-4
7AA Q (8) St Michael-Albertville (1) Duluth East 2 0-15
7AA Q (7) St Francis (2) Grand Rapids 2 2-6
7AA Q (6) Andover (3) Elk River 2 1-4
7AA Q (5) Forest Lake (4) Cloquet 2 2-6
7AA S (4) Cloquet (1) Duluth East 2 0-3
7AA S (3) Elk River (2) Grand Rapids 2 1-2
7AA F (2) Grand Rapids (1) Duluth East 2 3-4
8AA 1 (10) Becker/Big Lake (7) Monticello 2 1-7
8AA 1 (9) Northern Lakes (8) River Lakes 2 5-9
8AA Q (8) River Lakes (1) Moorhead 2 2-8
8AA Q (7) Monticello (2) Brainerd 2 1-4
8AA Q (6) Buffalo (3) Roseau 2 2-10
8AA Q (5) St Cloud Tech (4) Bemidji 1 2-6
8AA S (4) Bemidji (1) Moorhead 2 1-5
8AA S (3) Roseau (2) Brainerd 1 3-4
8AA F (2) Brainerd (1) Moorhead 2 0-2
1A 1 (12) La Crescent (5) Albert Lea 2 1-7
1A 1 (11) Waseca (6) Faribault 2 2-8
1A 1 (10) Austin (7) Red Wing 2 2-3
1A 1 (9) Mankato East (8) Lesueur 2 1-5
1A Q (8) Lesueur (1) Rochester Lourdes 2 2-8
1A Q (7) Red Wing (2) Mankato West 2 3-6
1A Q (6) Faribault (3) New Prague 2 1-3
1A Q (5) Albert Lea (4) Northfield 2 2-3
1A S (4) Northfield (1) Rochester Lourdes 2 4-5
1A S (3) New Prague (2) Mankato West 1 2-4
1A F (2) Mankato West (1) Rochester Lourdes 2 1-6
2A 1 (11) Richfield (6) Chaska 2 2-5
2A 1 (10) Minnehaha Academy (7) Blake 2 3-4
2A 1 (9) St Louis Park (8) Waconia 2 0-4
2A Q (8) Waconia (1) Breck 2 1-6
2A Q (7) Blake (2) Mound-Westonka 2 6-4
2A Q (6) Chaska (3) Delano 2 1-5
2A Q (5) Providence Academy (4) Orono 2 5-4
2A S (5) Providence Academy (1) Breck 2 1-11
2A S (7) Blake (3) Delano 2 1-5
2A F (3) Delano (1) Breck 2 2-6
3A 1 (9) Fairmont (8) Worthington 2 0-2
3A Q (8) Worthington (1) Luverne 2 1-12
3A Q (7) Redwood Valley (2) New Ulm 2 0-10
3A Q (6) Hutchinson (3) Litchfield 1 3-2
3A Q (5) Windom (4) Marshall 2 0-4
3A S (4) Marshall (1) Luverne 2 5-3
3A S (6) Hutchinson (2) New Ulm 2 3-2
3A F (6) Hutchinson (4) Marshall 1 2-3
4A 1 (12) St Paul Highland Park (5) Chicago Lakes 2 0-7
4A 1 (11) Achiever NE Academy (6) Spring Lake Park 2 3-6
4A 1 (10) Simley (7) S St Paul 2 0-6
4A 1 (9) St Paul Johnson (8) Henry Sibley 2 1-2
4A Q (8) Henry Sibley (1) St Thomas Academy 2 0-7
4A Q (7) S St Paul (2) Mahtomedi 2 1-3
4A Q (6) Spring Lake Park (3) Totino-Grace 2 2-4
4A Q (5) Chicago Lakes (4) St Paul Academy 2 1-0
4A S (5) Chicago Lakes (1) St Thomas Academy 2 0-7
4A S (3) Totino-Grace (2) Mahtomedi 1 6-3
4A F (3) Totino-Grace (1) St Thomas Academy 2 0-3
5A 1 (11) Moose Lake (6) Sauk Rapids 2 0-1
5A 1 (10) North Branch (7) Mora 2 6-7
5A 1 (9) Pine City (8) Proctor 2 2-7
5A Q (8) Proctor (1) Hermantown 2 0-10
5A Q (7) Mora (2) St Cloud Cathedral 2 1-17
5A Q (6) Sauk Rapids (3) Princeton 2 1-4
5A Q (5) Legacy Christian Academy (4) Rogers 2 1-3
5A S (4) Rogers (1) Hermantown 2 0-9
5A S (3) Princeton (2) St Cloud Cathedral 2 2-7
5A F (2) St Cloud Cathedral (1) Hermantown 2 1-4
6A 1 (10) Prairie Centre (7) Wadena 2 3-4
6A 1 (9) Breckenridge (8) Morris/Benson 2 2-5
6A Q (8) Morris/Benson (1) Little Falls 2 1-5
6A Q (7) Wadena (2) St Cloud Apollo 2 0-10
6A Q (6) Willmar (3) Fergus Falls 2 2-3
6A Q (5) Alexandria (4) Sartell 1 4-1
6A S (5) Alexandria (1) Little Falls 2 2-3
6A S (3) Fergus Falls (2) St Cloud Apollo 2 3-7
6A F (2) St Cloud Apollo (1) Little Falls 2 6-3
7A 1 (9) Ely (8) Greenway 2 1-14
7A Q (8) Greenway (1) Duluth Denfeld 2 0-11
7A Q (7) Eveleth-Gilbert (2) Duluth Marshall 2 1-6
7A Q (6) North Shore (3) Hibbing 2 1-6
7A Q (5) International Falls (4) Virginia 1 5-3
7A S (5) International Falls (1) Duluth Denfeld 2 0-4
7A S (3) Hibbing (2) Duluth Marshall 2 2-3
7A F (2) Duluth Marshall (1) Duluth Denfeld 2 3-2
8A 1 (10) Red Lake Falls (7) Detroit Lakes 2 1-3
8A 1 (9) Bagley (8) Lake of the Woods 2 0-4
8A Q (8) Lake of the Woods (1) East Grand Forks 2 1-6
8A Q (7) Detroit Lakes (2) Thief River Falls 2 1-8
8A Q (6) Park Rapids (3) Warroad 2 0-11
8A Q (5) Kittson Central (4) Crookston 2 2-6
8A S (4) Crookston (1) East Grand Forks 2 1-4
8A S (3) Warroad (2) Thief River Falls 2 1-0
8A F (3) Warroad (1) East Grand Forks 2 0-2

[Minnesota High School Hockey]