Minnesota Boys High School Hockey
2014 Section Tournaments
           
Section RD TEAM TEAM PS SCORE
1AA Q (8) Dodge County (1) Lakeville North 2 1-11
1AA Q (7) Rochester J.M. (2) Farmington 2 2-10
1AA Q (6) Rochester Century (3) Lakeville South 2 1-5
1AA Q (5) Owatonna (4) Rochester Mayo 2 3-2
1AA S (5) Owatonna (1) Lakeville North 2 1-7
1AA S (3) Lakeville South (2) Farmington 2 4-5
1AA F (2) Farmington (1) Lakeville North 2 0-6
2AA Q (7) Shakopee (2) Burnsville 2 0-7
2AA Q (6) Holy Angels (3) Bloom Jefferson 2 0-3
2AA Q (5) Chanhassen (4) Prior Lake 2 1-2
2AA S (4) Prior Lake (1) Edina 2 2-8
2AA S (3) Bloom Jefferson (2) Burnsville 2 3-1
2AA F (3) Bloom Jefferson (1) Edina 2 1-5
3AA 1 (10) Park (C.G.)  (7) Woodbury 2 1-0
3AA 1 (9) Apple Valley (8) Rosemount 2 2-6
3AA Q (8) Rosemount (1) Cretin-Derham Hall 2 3-5
3AA Q (10) Park (C.G.)  (2) Eastview 2 1-7
3AA Q (6) Hastings (3) St Thomas Academy 2 2-8
3AA Q (5) East Ridge (4) Eagan 2 0-3
3AA S (4) Eagan (1) Cretin-Derham Hall 1 2-1
3AA S (3) St Thomas Academy (2) Eastview 1 2-1
3AA F (4) Eagan (3) St Thomas Academy 2 4-2
4AA Q (8) Irondale (1) Hill-Murray 2 0-6
4AA Q (7) N St Paul (2) White Bear Lake 2 0-10
4AA Q (6) Tartan (3) Stillwater 2 3-6
4AA Q (5) Mounds View (4) Roseville 2 1-5
4AA S (4) Roseville (1) Hill-Murray 2 1-5
4AA S (3) Stillwater (2) White Bear Lake 2 2-1
4AA F (3) Stillwater (1) Hill-Murray 2 2-1
5AA Q (8) Coon Rapids (1) Blaine 2 0-8
5AA Q (7) Osseo (2) Maple Grove 2 0-5
5AA Q (6) Champlin Park (3) Centennial 2 1-5
5AA Q (5) Rogers (4) Anoka 2 2-4
5AA S (4) Anoka (1) Blaine 2 0-3
5AA S (3) Centennial (2) Maple Grove 2 4-0
5AA F (3) Centennial (1) Blaine 2 2-1
6AA Q (8) Robb Cooper (1) Wayzata 2 0-13
6AA Q (7) Robb Armstrong (2) Eden Prairie 2 0-8
6AA Q (6) Minnetonka (3) Holy Family Catholic 2 1-7
6AA Q (5) Hopkins (4) Benilde-St Margarets 2 2-4
6AA S (4) Benilde-St Margarets (1) Wayzata 2 2-1
6AA S (3) Holy Family Catholic (2) Eden Prairie 2 2-6
6AA F (4) Benilde-St Margarets (2) Eden Prairie 2 2-3
7AA 1 (9) Cambridge (8) St Francis 2 2-6
7AA Q (8) St Francis (1) Duluth East 2 0-6
7AA Q (7) Cloquet (2) Elk River 2 3-4
7AA Q (6) St Michael-Albertville (3) Andover 2 2-3
7AA Q (5) Forest Lake (4) Grand Rapids 2 1-2
7AA S (4) Grand Rapids (1) Duluth East 2 2-5
7AA S (3) Andover (2) Elk River 2 2-4
7AA F (2) Elk River (1) Duluth East 2 2-3
8AA 1 (9) Becker-Big Lake (8) River Lakes 2 3-9
8AA Q (8) River Lakes (1) Roseau 2 3-4
8AA Q (7) St Cloud Tech (2) Moorhead 2 0-8
8AA Q (6) Monticello (3) Brainerd 2 1-5
8AA Q (5) Buffalo (4) Bemidji 2 2-3
8AA S (4) Bemidji (1) Roseau 2 1-4
8AA S (3) Brainerd (2) Moorhead 2 1-2
8AA F (2) Moorhead (1) Roseau 2 4-7
1A 1 (13) Waseca (4) Albert Lea 2 1-4
1A 1 (12) Winona (5) Northfield 2 0-3
1A 1 (11) Austin (6) Faribault 2 4-5
1A 1 (10) Mankato East (7) Lesueur 2 2-5
1A 1 (9) Red Wing (8) La Crescent 2 8-1
1A Q (9) Red Wing (1) New Prague 2 0-2
1A Q (7) Lesueur (2) Mankato West 2 1-10
1A Q (6) Faribault (3) Rochester Lourdes 2 2-3
1A Q (5) Northfield (4) Albert Lea 2 2-1
1A S (5) Northfield (1) New Prague 2 0-3
1A S (3) Rochester Lourdes (2) Mankato West 2 2-5
1A F (2) Mankato West (1) New Prague 1 2-3
2A 1 (11) Richfield (6) Mound-Westonka 2 0-6
2A 1 (10) Minneapolis (7) Chaska 2 0-5
2A 1 (9) Waconia (8) St Louis Park 2 4-3
2A Q (9) Waconia (1) Breck 2 1-10
2A Q (7) Chaska (2) Orono 2 2-6
2A Q (6) Mound-Westonka (3) Bloom Kennedy 2 0-2
2A Q (5) Blake (4) Delano 1 2-5
2A S (4) Delano (1) Breck 2 2-5
2A S (3) Bloom Kennedy (2) Orono 1 1-2
2A F (2) Orono (1) Breck 2 2-1
3A 1 (11) Worthington (6) Litchfield 2 4-14
3A 1 (10) Redwood Valley (7) Windom 2 5-8
3A 1 (9) Fairmont (8) Morris/Benson 2 1-6
3A Q (8) Morris/Benson (1) Luverne 2 2-13
3A Q (7) Windom (2) Willmar 2 0-7
3A Q (6) Litchfield (3) New Ulm 2 3-6
3A Q (5) Marshall (4) Hutchinson 2 2-6
3A S (4) Hutchinson (1) Luverne 2 0-4
3A S (3) New Ulm (2) Willmar 2 5-4
3A F (3) New Ulm (1) Luverne 2 1-6
4A 1 (11) St Paul Highland Park (6) Simley 2 1-7
4A 1 (10) St Paul Johnson (7) Achiever Academy 2 0-2
4A 1 (9) Henry Sibley (8) St Paul Como Park 1 0-4
4A Q (8) St Paul Como Park (1) Totino-Grace 2 1-7
4A Q (7) Achiever Academy (2) Mahtomedi 2 1-6
4A Q (6) Simley (3) St Paul Academy 2 0-1
4A Q (5) Minnehaha Academy (4) S St Paul 2 1-2
4A S (4) S St Paul (1) Totino-Grace 2 0-1
4A S (3) St Paul Academy (2) Mahtomedi 2 1-2
4A F (2) Mahtomedi (1) Totino-Grace 1 4-5
5A 1 (10) Moose Lake (7) Legacy Christian 2 2-5
5A 1 (9) North Branch (8) Pine City 1 3-2
5A Q (9) North Branch (1) Chisago Lakes 2 0-13
5A Q (7) Legacy Christian (2) Princeton 2 0-6
5A Q (6) Mora (3) Spring Lake Park 2 1-7
5A Q (5) Providence Academy (4) Proctor 1 1-3
5A S (4) Proctor (1) Chisago Lakes 2 2-3
5A S (3) Spring Lake Park (2) Princeton 1 3-5
5A F (2) Princeton (1) Chisago Lakes 2 4-5
6A 1 (11) Breckenridge (6) Fergus Falls 2 0-9
6A 1 (10) Wadena (7) Prairie Centre 2 2-8
6A 1 (9) Northern Lakes (8) Little Falls 2 2-5
6A Q (8) Little Falls (1) St Cloud Cathedral 2 1-8
6A Q (7) Prairie Centre (2) Alexandria 2 1-3
6A Q (6) Fergus Falls (3) St Cloud Apollo 2 0-3
6A Q (5) Sartell (4) Sauk Rapids 2 3-2
6A S (5) Sartell (1) St Cloud Cathedral 2 1-3
6A S (3) St Cloud Apollo (2) Alexandria 2 2-3
6A F (2) Alexandria (1) St Cloud Cathedral 2 1-2
7A 1 (10) Ely (7) North Shore 2 2-11
7A 1 (9) Greenway (8) International Falls 2 2-5
7A Q (8) International Falls (1) Hermantown 2 0-9
7A Q (7) North Shore (2) Duluth Marshall 2 1-6
7A Q (6) Eveleth-Gilbert (3) Virginia 2 2-5
7A Q (5) Hibbing (4) Duluth Denfeld 2 4-5
7A S (4) Duluth Denfeld (1) Hermantown 2 1-6
7A S (3) Virginia (2) Duluth Marshall 2 1-2
7A F (2) Duluth Marshall (1) Hermantown 2 2-6
8A 1 (10) Bagley (7) Crookston 2 1-12
8A 1 (9) Lake of the Woods (8) Red Lake Falls 2 5-4
8A Q (9) Lake of the Woods (1) East Grand Forks 2 0-10
8A Q (7) Crookston (2) Warroad 2 1-7
8A Q (6) Park Rapids (3) Thief River Falls 2 0-5
8A Q (5) Detroit Lakes (4) Kittson Central 2 5-2
8A S (5) Detroit Lakes (1) East Grand Forks 2 1-8
8A S (3) Thief River Falls (2) Warroad 2 1-3
8A F (2) Warroad (1) East Grand Forks 2 2-3

[Minnesota High School Hockey]