Minnesota Boys' High School Hockey
State Tournament Results (2000-09)

2010-
1990-99
1980-89
1970-79
1960-69
1950-59
1945-49

Number in parenthesis before a team name indicates their section. Numbers in parenthesis after a team name indicates their W/L/T record.

Class AA

Year Round Winner Loser Score
2000 Quarter (7) Duluth East (21-4) (8) Roseau (19-4-2) 4-1
    (6) Edina (18-7) (3) Hill-Murray (17-7-1) 2-1 (2 ot)
    (2) Hastings (20-4-1) (5) Bloom. Jefferson (18-6-1) 4-3 (ot)
    (4) Blaine (18-5-2) (1) Rochester Mayo (23-2) 4-1
  Semis (7) Duluth East (22-4) (6) Edina (19-7) 4-2
    (4) Blaine (19-5-2) (2) Hastings (21-4-1) 4-3
  Finals (4) Blaine (20-5-2) (7) Duluth East (23-4) 6-0
  Cons Semi (8) Roseau (19-5-2) (3) Hill-Murray (17-8-1) 4-1
    (1) Rochester Mayo (23-3) (5) Bloom. Jefferson (18-7-1) 3-1
  Cons Final (8) Roseau (20-5-2) (1) Rochester Mayo (24-3) 4-1
  3rd Place (2) Hastings (21-5-1) (6) Edina (19-8) 4-3 (2 ot)
2001 Quarter (4) Elk River (26-1-1) (5) Eastview (18-9-1) 3-1
    (2) Hastings (23-5) (1) Austin (20-4-1) 8-3
    (8) Moorhead (20-6-1) (3) White Bear Lake (24-3-1) 3-2 (ot)
    (7) Greenway (21-6) (6) Eden Prairie (21-7) 5-4 (ot)
  Semis (4) Elk River (27-1-1) (2) Hastings (24-5) 4-3
    (8) Moorhead (21-6-1) (7) Greenway (22-6) 3-2 (ot)
  Finals (4) Elk River (28-1-1) (8) Moorhead (22-6-1) 8-1
  Cons Semi (5) Eastview (18-10-1) (1) Austin (20-5-1) 4-2
    (3) White Bear Lake (24-4-1) (6) Eden Prairie (21-8) 4-0
  Cons Final (5) Eastview (19-10-1) (3) White Bear Lake (25-4-1) 2-1
  3rd Place (7) Greenway (22-7) (2) Hastings (24-6) 4-3 (ot)
2002 Quarter (5) Holy Angels (24-4-1) (7) Cloquet (18-5-6) 5-2
    (3) Roseville (26-1-1) (8) Moorhead (22-3-2) 4-2
    (5) Bloom. Jefferson (20-6-2) (4) Elk River (22-6) 2-0
    (3) Hill-Murray (21-5-2) (1) Lakeville (13-13-1) 3-2 (ot)
  Semis (5) Holy Angels (25-4-1) (3) Roseville (27-1-1) 6-3
    (3) Hill-Murray (22-5-2) (5) Bloom. Jefferson (21-6-2) 5-0
  Finals (5) Holy Angels (26-4-1) (3) Hill-Murray (23-5-2) 4-2
  Cons Semi (8) Moorhead (22-4-2) (7) Cloquet (18-6-6) 5-2
    (4) Elk River (22-7) (1) Lakeville (13-14-1) 4-1
  Cons Final (4) Elk River (23-7) (8) Moorhead (23-4-2) 2-1
  3rd Place (3) Roseville (27-2-1) (5) Bloom. Jefferson (21-7-2) 2-0
2003 Quarter (5) Holy Angels (24-2-2) (8) Moorhead (20-2-5) 5-2
    (4) Anoka (22-4-1) (7) Duluth East (14-10-4) 4-3
    (6) Eden Prairie (21-3-3) (1) Lakeville (13-13-2) 3-2
    (2) Roseville (23-3-2) (3) White Bear Lake (21-6-1) 4-3
  Semis (4) Anoka (23-4-1) (5) Holy Angels (25-2-2) 2-1
    (2) Roseville (24-3-2) (6) Eden Prairie (22-3-3) 4-1
  Finals (4) Anoka (24-4-1) (2) Roseville (25-3-2) 3-1
  Cons Semi (8) Moorhead (20-3-5) (7) Duluth East (14-11-4) 4-1
    (3) White Bear Lake (21-7-1) (1) Lakeville (13-14-2) 5-1
  Cons Final (3) White Bear Lake (22-7-1) (8) Moorhead (21-3-5) 4-3
  3rd Place (5) Holy Angels (26-2-2) (6) Eden Prairie (22-4-3) 2-1
2004 Quarter (3) Centennial (27-1) (5) Holy Angels (23-4-1) 2-0
    (6) Wayzata (23-3-2) (2) Tartan (22-6) 6-0
    (8) Moorhead (24-2) (4) Elk River (19-8-1) 4-3 (ot)
    (7) Duluth East (18-8-1) (1) Lakeville (16-7-5) 2-0
  Semis (3) Centennial (28-1) (6) Wayzata (24-3-2) 3-0
    (8) Moorhead (25-2) (7) Duluth East (19-8-1) 6-3
  Finals (3) Centennial (29-1) (8) Moorhead (26-2) 1-0
  Cons Semi (5) Holy Angels (23-5-1) (2) Tartan (22-7) 6-2
    (1) Lakeville (16-8-5) (4) Elk River (19-9-1) 3-2 (ot)
  Cons Final (5) Holy Angels (24-5-1) (1) Lakeville (17-8-5) 2-1
  3rd Place (7) Duluth East (19-9-1) (6) Wayzata (24-4-2) 7-4
2005 Quarter (7) Duluth East (17-11) (3) White Bear Lake (23-2-3) 3-2
    (8) Moorhead (23-2-2) (1) Rochester Century (23-2-3) 3-0
    (5) Holy Angels (23-2-2) (6) Bloom. Jefferson (23-4-1) 3-2
    (2) Tartan (23-3-2) (4) Elk River (18-10) 4-3
  Semis (8) Moorhead (24-2-2) (7) Duluth East (18-11) 4-1
    (5) Holy Angels (24-2-2) (2) Tartan (24-3-2) 4-2
  Finals (5) Holy Angels (25-2-2) (8) Moorhead (25-2-2) 6-4
  Cons Semi (3) White Bear Lake (23-3-3) (1) Rochester Century (23-3-3) 2-1
    (6) Bloom. Jefferson (23-5-1) (4) Elk River (18-11) 5-4 (2 ot)
  Cons Final (3) White Bear Lake (24-3-3) (6) Bloom. Jefferson (24-5-1) 5-4 (ot)
  3rd Place (7) Duluth East (18-12) (2) Tartan (24-4-2) 5-3
2006 Quarter (4) Blaine (23-4-1) (1) Lakeville North (14-11-3) 7-2
    (2) Cretin-Derham Hall (24-4) (5) Eagan (18-9-1) 5-2
    (3) Hill-Murray (26-1-1) (6) Minnetonka (18-9-1) 5-4
    (7) Grand Rapids (19-8) (8) Roseau (24-4) 7-4
  Semis (2) Cretin-Derham Hall (25-4) (4) Blaine (24-4-1) 4-2
    (7) Grand Rapids (20-8) (3) Hill-Murray (27-1-1) 3-2
  Finals (2) Cretin-Derham Hall (26-4) (7) Grand Rapids (21-8) 7-0
  Cons Semi (5) Eagan (18-10-1) (1) Lakeville North (14-12-3) 4-3
    (6) Minnetonka (18-10-1) (8) Roseau (24-5) 6-4
  Cons Final (6) Minnetonka (19-10-1) (5) Eagan (19-10-1) 3-2
  3rd Place (4) Blaine (24-5-1) (3) Hill-Murray (27-2-1) 4-2
2007 Quarter (8) Roseau (26-2) (2) Woodbury (21-6-1) 7-2
    (1) Rochester Century (23-5) (3) Hill-Murray (23-4-1) 6-5 (ot)
    (7) Grand Rapids (17-7-4) (6) Edina (25-2-1) 3-1
    (5) Burnsville (17-10) (4) Blaine (22-6) 4-2
  Semis (8) Roseau (27-2) (1) Rochester Century (24-5) 3-1
    (7) Grand Rapids (18-7-4) (5) Burnsville (18-10) 4-3 (ot)
  Finals (8) Roseau (28-2) (7) Grand Rapids (19-7-4) 5-1
  Cons Semi (2) Woodbury (21-7-1) (3) Hill-Murray (23-5-1) 4-3 (ot)
    (6) Edina (25-3-1) (4) Blaine (22-7) 6-1
  Cons Final (6) Edina (26-3-1) (2) Woodbury (22-7-1) 3-2
  3rd Place (1) Rochester Century (24-6) (5) Burnsville (18-11) 5-4 (2ot)
2008 Quarter (2) Edina (26-2) (7) Cloquet (15-11-2) 5-0
    (6) Benilde-St Margarets (25-3) (3) Woodbury (22-6) 4-1
    (8) Roseau (28-0) (5) Blaine (20-8) 8-2
    (4) Hill-Murray (24-3-1) (1) Lakeville South (14-11-3) 3-0
  Semis (2) Edina (27-2) (6) Benilde-St Margarets (26-3) 5-4
    (4) Hill-Murray (25-3-1) (8) Roseau (29-0) 6-2
  Finals (4) Hill-Murray (26-3-1) (2) Edina (28-2) 3-0
  Cons Semi (3) Woodbury (22-7) (7) Cloquet (15-12-2) 5-4
    (5) Blaine (20-9) (1) Lakeville South (14-12-3) 4-0
  Cons Final (3) Woodbury (23-7) (5) Blaine (21-9) 4-3
  3rd Place (6) Benilde-St Margarets (26-4) (8) Roseau (29-1) 5-1
2009 Quarter (6) Eden Prairie (25-3) (4) Hill-Murray (18-9-1) 3-2 (ot)
    (5) Blaine (24-3-1) (1) Rochester Century (16-11-1) 5-0
    (8) Moorhead (15-9-3) (2) Edina (24-4) 5-2
    (3) Cretin-Derham Hall (20-7-1) (7) Duluth East (24-3-1) 5-2
  Semis (6) Eden Prairie (26-3) (5) Blaine (25-3-1) 4-2
    (8) Moorhead (16-9-3) (3) Cretin-Derham Hall (21-7-1) 2-1
  Finals (6) Eden Prairie (27-3) (8) Moorhead (17-9-3) 3-0
  Cons Semi (4) Hill-Murray (18-10-1) (1) Rochester Century (16-12-1) 5-1
    (2) Edina (24-5) (7) Duluth East (24-4-1) 6-4
  Cons Final (2) Edina (25-5) (4) Hill-Murray (19-10-1) 5-2
  3rd Place (5) Blaine (25-4-1) (3) Cretin-Derham Hall (21-8-1) 3-1

Class A

Year Round Winner Loser Score
2000 Quarter (2) Sauk Rapids (19-5-1) (1) Rochester Lourdes (21-3-1) 4-3
    (5) Breck (21-3-1) (4) Fergus Falls (13-11) 5-2
    (8) Warroad (19-5-2) (3) Farmington (20-4-1) 2-0
    (7) International Falls (18-7) (6) Hutchinson (12-14) 6-0
  Semis (5) Breck (22-3-1) (2) Sauk Rapids (20-5-1) 5-3
    (8) Warroad (20-5-2) (7) International Falls (19-7) 2-1 (2 ot)
  Finals (5) Breck (23-3-1) (8) Warroad (21-5-2) 3-2
  Cons Semi (1) Rochester Lourdes (21-4-1) (4) Fergus Falls (13-12) 4-2
    (3) Farmington (20-5-1) (6) Hutchinson (12-15) 2-0
  Cons Final (3) Farmington (21-5-1) (1) Rochester Lourdes (22-4-1) 2-1
  3rd Place (7) International Falls (19-8) (2) Sauk Rapids (20-6-1) 4-3
2001 Quarter (2) Hermantown (21-6-1) (8) East Grand Forks (19-9) 4-1
    (1) Rochester Lourdes (22-5) (3) Mahtomedi (15-13) 3-1
    (5) Benilde-St. Margaret's (19-9) (7) Duluth Marshall (16-12) 3-1
    (4) Fergus Falls (13-12) (6) Mound-Westonka (19-9) 6-3
  Semis (1) Rochester Lourdes (23-5) (2) Hermantown (22-6-1) 4-2
    (5) Benilde-St. Margaret's (20-9) (4) Fergus Falls (14-12) 6-2
  Finals (5) Benilde-St. Margaret's (21-9) (1) Rochester Lourdes (24-5) 2-1
  Cons Semi (8) East Grand Forks (19-10) (3) Mahtomedi (15-14) 5-0
    (6) Mound-Westonka (19-10) (7) Duluth Marshall (16-13) 4-1
  Cons Final (8) East Grand Forks (20-10) (6) Mound-Westonka (20-10) 5-2
  3rd Place (2) Hermantown (22-7-1) (4) Fergus Falls (14-13) 5-4
2002 Quarter (4) Fergus Falls (17-7-1) (7) International Falls (20-5-3) 6-4
    (5) Totino Grace (24-2-1) (8) East Grand Forks (16-10-2) 6-2
    (1) Rochester Lourdes (26-1-1) (6) Orono (19-8-1) 7-2
    (3) Red Wing (22-5-1) (2) Princeton (21-6) 5-4 (ot)
  Semis (5) Totino Grace (25-2-1) (4) Fergus Falls (18-7-1) 2-1
    (3) Red Wing (23-5-1) (1) Rochester Lourdes (27-1-1) 5-2
  Finals (5) Totino Grace (26-2-1) (3) Red Wing (24-5-1) 3-2
  Cons Semi (8) East Grand Forks (16-11-2) (7) International Falls (20-6-3) 2-1
    (6) Orono (19-9-1) (2) Princeton (21-7) 3-0
  Cons Final (8) East Grand Forks (17-11-2) (6) Orono (20-9-1) 4-2
  3rd Place (1) Rochester Lourdes (27-2-1) (4) Fergus Falls (18-8-1) 7-2
2003 Quarter (8) Warroad (25-2-1) (4) Fergus Falls (11-13) 4-1
    (6) Orono (24-3) (2) Princeton (21-7) 2-1
    (1) Rochester Lourdes (21-3-3) (7) Hibbing (14-10-4) 2-1 (ot)
    (3) Simley (17-10-1) (5) St. Louis Park (20-7-1) 2-1 (ot)
  Semis (8) Warroad (26-2-1) (6) Orono (25-3) 5-2
    (3) Simley (18-10-1) (1) Rochester Lourdes (22-3-3) 3-2
  Finals (8) Warroad (27-2-1) (3) Simley (19-10-1) 3-1
  Cons Semi (4) Fergus Falls (11-14) (2) Princeton (21-8) 5-4
    (7) Hibbing (14-11-4) (5) St. Louis Park (20-8-1) 5-4
  Cons Final (7) Hibbing (15-11-4) (4) Fergus Falls (12-14) 8-4
  3rd Place (6) Orono (26-3) (1) Rochester Lourdes (22-4-3) 4-3
2004 Quarter (5) Breck (25-1-2) (1) Albert Lea (19-9) 10-1
    (3) South St Paul (22-5-1) (4) Wadena (26-1) 6-1
    (6) Orono (24-3-1) (8) Warroad (26-2) 2-1 (ot)
    (7) Hibbing (11-14-1) (2) St Cloud Cathedral (24-4) 5-1
  Semis (5) Breck (26-1-2) (3) South St Paul (23-5-1) 3-2
    (6) Orono (25-3-1) (7) Hibbing (12-14-1) 5-2
  Finals (5) Breck (27-1-2) (6) Orono (26-3-1) 7-2
  Cons Semi (8) Warroad (26-3) (2) St Cloud Cathedral (24-5) 10-4
    (1) Albert Lea (19-10) (4) Wadena (26-2) 3-0
  Cons Final (8) Warroad (27-3) (1) Albert Lea (20-10) 9-0
  3rd Place (7) Hibbing (12-15-1) (3) South St Paul (23-6-1) 4-3 (ot)
2005 Quarter (3) St Thomas Academy (18-10) (7) Virginia (20-4-3) 8-2
    (8) Warroad (26-0-2) (1) Albert Lea (26-2) 6-1
    (5) Totino Grace (25-3) (6) Shakopee (13-14-2) 5-2
    (2) Duluth Marshall (22-6) (4) Little Falls (20-8) 9-2
  Semis (8) Warroad (27-0-2) (3) St Thomas Academy (18-10) 4-0
    (5) Totino Grace (26-3) (2) Duluth Marshall (22-6) 2-1 (ot)
  Finals (8) Warroad (28-0-2) (5) Totino Grace (27-3) 4-3 (2 ot)
  Cons Semi (1) Albert Lea (26-3) (7) Virginia (20-5-3) 8-4
    (4) Little Falls (20-9) (6) Shakopee (13-15-2) 4-3
  Cons Final (1) Albert Lea (27-3) (4) Little Falls (21-9) 9-1
  3rd Place (2) Duluth Marshall (22-7) (3) St Thomas Academy (18-11) 3-1
2006 Quarter (4) Little Falls (22-4-2) (1) Mankato East (15-12-1) 6-5
    (2) Duluth Marshall (26-1-1) (5) Blake (17-8-3) 4-2
    (3) St. Thomas Academy (22-5-1) (6) Orono (16-11-1) 3-2 (ot)
    (7) Hermantown (25-3) (8) Thief River Falls (21-7) 4-3
  Semis (2) Duluth Marshall (27-1-1) (4) Little Falls (23-4-2) 6-0
    (3) St. Thomas Academy (23-5-1) (7) Hermantown (26-3) 6-5 (2 ot)
  Finals (3) St. Thomas Academy (23-5-1) (2) Duluth Marshall (27-1-1) 4-3
  Cons Semi (5) Blake (17-9-3) (1) Mankato East (15-13-1) 2-0
    (8) Thief River Falls (21-8) (6) Orono (16-12-1) 2-0
  Cons Final (5) Blake (18-9-3) (8) Thief River Falls (22-8) 4-3
  3rd Place (7) Hermantown (26-4) (4) Little Falls (23-5-2) 8-4
2007 Quarter (3) St Thomas Academy (22-4-2) (6) Orono (21-6-1) 5-2
    (2) Duluth Marshall (22-4-2) (5) Blake (17-10-1) 4-3
    (7) Hermantown (26-0-2) (4) Little Falls (25-3) 6-3
    (8) Warroad (19-8-1) (1) Albert Lea (21-7) 3-1
  Semis (2) Duluth Marshall (23-4-2) (3) St. Thomas Academy (23-5-2) 3-2 (2 ot)
    (7) Hermantown (27-0-2) (8) Warroad (20-8-1) 4-3
  Finals (7) Hermantown (28-0-2) (2) Duluth Marshall (24-4-2) 4-1
  Cons Semi (6) Orono (21-7-1) (5) Blake (17-11-1) 4-0
    (1) Albert Lea (21-8) (4) Little Falls (25-4) 5-2
  Cons Final (6) Orono (22-7-1) (1) Albert Lea (22-8) 7-1
  3rd Place (3) St. Thomas Academy (23-6-2) (8) Warroad (20-9-1) 7-2
2008 Quarter (7) Duluth Marshall (23-5) (1) Mankato West (25-2) 2-1
    (8) Warroad (22-6) (3) Litchfield (12-14-2) 4-0
    (4) St. Thomas Academy (23-5) (6) Little Falls (25-3) 5-3
    (5) St. Cloud Cathedral (22-5-1) (2) Blake (19-8-1) 3-1
  Semis (7) Duluth Marshall (24-5) (8) Warroad (23-6) 3-1
    (4) St. Thomas Academy (24-5) (5) St. Cloud Cathedral (23-5-1) 9-2
  Finals (4) St. Thomas Academy (25-5) (7) Duluth Marshall (25-5) 5-1
  Cons Semi (1) Mankato West (25-3) (3) Litchfield (12-15-2) 7-0
    (6) Little Falls (25-3) (2) Blake (19-8-1) 5-0
  Cons Final (6) Little Falls (26-3) (1) Mankato West (26-3) 5-1
  3rd Place (8) Warroad (23-7) (5) St. Cloud Cathedral (23-6-1) 2-1
2009 Quarter (5) St Cloud Cathedral (25-2-1) (4) Mahtomedi (20-6-2) 5-2
    (8) Warroad (26-2) (3) Hutchinson (19-7-1) 7-1
    (6) Little Falls (28-0) (7) Virginia (23-5) 6-2
    (2) Breck (24-3-1) (1) Rochester Lourdes (20-7) 3-0
  Semis (8) Warroad (27-2) (5) St Cloud Cathedral (26-2-1) 5-3
    (2) Breck (25-3-1) (6) Little Falls (29-0) 6-1
  Finals (2) Breck (26-3-1) (8) Warroad (28-2) 7-3
  Cons Semi (3) Hutchinson (19-8-1) (4) Mahtomedi (20-7-2) 4-3 (ot)
    (1) Rochester Lourdes (20-8) (7) Virginia (23-6) 5-1
  Cons Final (1) Rochester Lourdes (21-8) (3) Hutchinson (20-8-1) 3-1
  3rd Place (6) Little Falls (29-1) (5) St Cloud Cathedral (26-3-1) 4-3

[ Minnesota High School Hockey ]

last updated march 15, 2009