Minnesota Boys' High School Hockey
State Tournament Results (2010-2014)

2000-09
1990-99
1980-89
1970-79
1960-69
1950-59
1945-49
Team
Summaries

Number in parenthesis before a team name indicates their section. Numbers in parenthesis after a team name indicates their W/L/T record.

Class AA

Year Round Winner Loser Score
2010 Quarter (2) Edina (20-6-2) (8) Roseau (22-5-1) 7-3
    (3) Apple Valley (17-11) (5) Blaine (21-4-3) 2-0
    (6) Minnetonka (25-1-2) (1) Lakeville North (11-15-2) 6-1
    (9) Hill-Murray (25-2-1) (7) Duluth East (19-5-4) 5-3
  Semis (2) Edina (21-6-2) (3) Apple Valley (18-11) 2-0
    (6) Minnetonka (26-1-2) (9) Hill-Murray (26-2-1) 2-1 (4 ot)
  Finals (2) Edina (22-6-2) (6) Minnetonka (27-1-2) 4-2
  Cons Semi (8) Roseau (22-6-1) (5) Blaine (21-5-3) 7-5
    (7) Duluth East (19-6-4) (1) Lakeville North (11-16-2) 4-2
  Cons Final (7) Duluth East (20-6-4) (8) Roseau (23-6-1) 3-1
  3rd Place (9) Hill-Murray (26-3-1) (3) Apple Valley (18-12) 6-3
2011 Quarter (2) Edina (18-7-2) (5) Blaine (20-4-4) 3-2
    (7) Duluth East (22-5) (4) White Bear Lake (21-5-2) 4-3 (2 ot)
    (6) Eden Prairie (21-5-2) (1) Lakeville North (13-14-1) 5-0
    (3) Eagan (20-6-2) (8) Moorhead (18-7-2) 4-0
  Semis (7) Duluth East (23-5) (2) Edina (19-7-2) 2-1 (ot)
    (6) Eden Prairie (22-5-2) (3) Eagan (21-6-2) 5-1
  Finals (6) Eden Prairie (23-5-2) (7) Duluth East (24-5) 3-2 (3 ot)
  Cons Semi (4) White Bear Lake (21-6-2) (5) Blaine (20-5-4) 4-3 (2 ot)
    (1) Lakeville North (13-15-1) (8) Moorhead (18-8-2) 2-1
  Cons Final (1) Lakeville North (14-15-1) (4) White Bear Lake (22-6-2) 4-3 (3 ot)
  3rd Place (3) Eagan (21-7-2) (2) Edina (19-8-2) 5-3
2012 Quarter (4) Hill-Murray (22-6) (5) Maple Grove (24-2-2) 5-2
    (8) Moorhead (21-6) (3) Eagan (24-3-1) 4-0
    (1) Lakeville South (20-8) (7) Duluth East (27-1) 3-2
    (6) Benilde-St Margaret's (22-6) (2) Edina (23-5) 3-2
  Semis (4) Hill-Murray (23-6) (8) Moorhead (22-6) 2-1 (ot)
    (6) Benilde-St Margaret's (23-6) (1) Lakeville South (21-8) 10-1
  Finals (6) Benilde-St Margaret's (24-6) (4) Hill-Murray (24-6) 5-1
  Cons Semi (3) Eagan (24-4-1) (5) Maple Grove (24-3-2) 4-1
    (7) Duluth East (27-2) (2) Edina (23-6) 3-2
  Cons Final (7) Duluth East (28-2) (3) Eagan (25-4-1) 4-1
  3rd Place (1) Lakeville South (21-9) (8) Moorhead (22-7) 2-1
2013 Quarter (7) Duluth East (24-4) (8) Moorhead (14-11-2) 1-0
    (2) Edina (22-6) (1) Lakeville North (11-16-1) 9-3
    (4) Hill-Murray (25-2-1) (3) Eastview (18-9-1) 6-3
    (6) Wayzata (21-7) (5) Centennial (22-4-2) 2-1 (ot)
  Semis (2) Edina (23-6) (7) Duluth East (25-4) 3-2
    (4) Hill-Murray (26-2-1) (6) Wayzata (22-7) 2-1
  Finals (2) Edina (24-6) (4) Hill-Murray (27-2-1) 4-2
  Cons Semi (8) Moorhead (14-12-2) (1) Lakeville North (11-17-1) 5-3
    (3) Eastview (18-10-1) (5) Centennial (22-5-2) 3-2
  Cons Final (8) Moorhead (15-12-2) (3) Eastview (19-10-1) 5-2
  3rd Place (7) Duluth East (25-5) (6) Wayzata (22-8) 7-3
2014 Quarter      
         
         
         
  Semis      
         
  Finals      
  Cons Semi      
         
  Cons Final      
  3rd Place      

Class A

Year Round Winner Loser Score
2010 Quarter (4) Mahtomedi (23-5) (6) Alexandria (21-6-1) 7-1
    (5) Hermantown (25-3) (7) Virignia (18-7-3) 2-1
    (2) Breck (26-2) (3) New Ulm (16-9-1) 11-1
    (8) Warroad (24-4) (1) Rochester Lourdes (17-8-3) 9-0
  Semis (5) Hermantown (26-3) (4) Mahtomedi (24-5) 7-6 (ot)
    (2) Breck (27-2) (8) Warroad (25-4) 4-2
  Finals (2) Breck (28-2) (5) Hermantown (27-3) 2-1
  Cons Semi (7) Virignia (18-8-3) (6) Alexandria (21-7-1) 4-3
    (1) Rochester Lourdes (17-9-3) (3) New Ulm (16-10-1) 7-2
  Cons Final (1) Rochester Lourdes (18-9-3) (7) Virignia (19-8-3) 2-0
  3rd Place (8) Warroad (25-5) (4) Mahtomedi (24-6) 5-4 (3 ot)
2011 Quarter (5) Hermantown (23-3-2) (6) Alexandria (12-15-1) 5-1
    (7) Hibbing (17-9-2) (1) Rochester Lourdes (24-3-1) 4-0
    (4) St Thomas Academy (22-6) (3) New Ulm (21-4-2) 13-2
    (8) Thief River Falls (19-8-1) (2) Breck (20-8) 7-5
  Semis (5) Hermantown (24-3-2) (7) Hibbing (18-9-2) 6-4
    (4) St Thomas Academy (23-6) (8) Thief River Falls (20-8-1) 5-0
  Finals (4) St Thomas Academy (24-6) (5) Hermantown (25-3-2) 5-4 (ot)
  Cons Semi (1) Rochester Lourdes (24-4-1) (6) Alexandria (12-16-1) 7-0
    (2) Breck (20-9) (3) New Ulm (21-5-2) 6-0
  Cons Final (2) Breck (21-9) (1) Rochester Lourdes (25-4-1) 7-4
  3rd Place (8) Thief River Falls (20-9-1) (7) Hibbing (18-10-2) 3-0
2012 Quarter (4) St Thomas Academy (23-5) (6) Little Falls (19-9) 7-0
    (2) Breck (24-3-1) (7) Duluth Marshall (21-7) 7-0
    (5) Hermantown (28-0) (1) Rochester Lourdes (20-8) 7-2
    (8) Thief River Falls (22-4-2) (3) New Ulm (17-11) 5-1
  Semis (4) St Thomas Academy (24-5) (2) Breck (25-3-1) 1-0
    (5) Hermantown (29-0) (8) Thief River Falls (23-4-2) 3-2
  Finals (4) St Thomas Academy (25-5) (5) Hermantown (30-0)  
  Cons Semi (6) Little Falls (19-10) (7) Duluth Marshall (21-8) 5-4
    (1) Rochester Lourdes (20-9) (3) New Ulm (17-12) 10-2
  Cons Final (6) Little Falls (20-10) (1) Rochester Lourdes (21-9) 5-4
  3rd Place (2) Breck (25-4-1) (8) Thief River Falls (23-5-2) 4-3
2013 Quarter (2) Breck (24-3-1) (3) Marshall (14-10-1) 6-1
    (5) Hermantown (23-4-1) (7) Duluth Marshall (16-12) 3-0
    (4) St Thomas Academy (24-2-2) (6) St Cloud Apollo (18-10) 12-0
    (8) East Grand Forks (22-3-3) (1) Rochester Lourdes (20-8) 3-2
  Semis (5) Hermantown (24-4-1) (2) Breck (25-3-1) 4-3 (2 ot)
    (4) St Thomas Academy (25-2-2) (8) East Grand Forks (23-3-3) 11-0
  Finals (4) St Thomas Academy (26-2-2) (5) Hermantown (25-4-1) 5-4
  Cons Semi (7) Duluth Marshall (16-13) (3) Marshall (14-11-1) 4-1
    (1) Rochester Lourdes (20-9) (6) St Cloud Apollo (18-11) 6-4
  Cons Final (7) Duluth Marshall (17-13) (1) Rochester Lourdes (21-9) 6-5
  3rd Place (2) Breck (25-4-1) (8) East Grand Forks (23-4-3) 3-2
2014 Quarter      
         
         
         
  Semis      
         
  Finals      
  Cons Semi      
         
  Cons Final      
  3rd Place      

[ Minnesota High School Hockey ]

last updated march 8, 2014